DOSSIER/ 1995-1996 – Kur Curri i Partizanit i jepte titullin kampion Tiranës

s53417124-600x400Viti 1996
 
Partia Demokratike e Shqipërisë fiton zgjedhjet e përgjithshme të 26 majit duke siguruar 122/140 karrige në parlament.
Më 28 maj dhunohen në mes të Tiranës deputetët Neritan Ceka, Arben Imami, Gramoz Pashko, Blendi Gonxhe, Servet Pëllumbi, Namik Dokle, Pandeli Majko, Luan Hajdaraga, Skënder Gjinushi, Gaqo Apostoli, Paskal Milo. Kontestonin rezultatin e zgjedhjeve të dy ditëve më parë. Të njëjtin fat e pësojne edhe disa gazetarë e fotografë ndërkombëtarë të pranishëm në protestë.
Hygerta Sako kurorëzohet Miss Albania.
Elsa Lila me “Pyes lotin” fiton Festivalin e 35-të të Këngës në RTSH.
Lindin firma të reja piramidale ndërsa ekzistuesja Xhaferri “ofron” ngritjen në 44% të interesave mujorë.
Java e fundit

“Kapllani, Kapllani, erdhi erdhi Curri!” Në fillimet e viteve 2000 sa herë që luhej një Partizani-Teuta në kryeqytet dhe portën e durrsakëve e mbronte Xhevahir Kapllani, nga sektori i tifozëve të kuq niste kori i mësipërm. Për veshët e një sapo-adoleshenti në fillimet e tij në stadium, fraza, edhe pse ritmikisht e këndshme, ishte e panjohur: Partizani nuk kishte një Curri në fushë, kujt i referoheshin tifozët?

Kori e ka zanafillën në javën e fundit të sezonit 1995-1996. Teuta kryeson kampionatin me 54 pikë, e dyta renditet Tirana me dy pikë më pak dhe me disfavorin e golavarazhit (50-21 durrsakët, 47-21 bardheblutë). Në javën mbyllëse të turneut, durrsakët mbrojnë titullin në Tiranë kundër Partizanit, e po në kryeqytet Tirana pret patosarakët e Albpetrolit.

Gjatë gjithë javës që paraprin ndeshjet, kryeqyteti vlon nga zhurmat, bisedat, marrëveshjet, mosmarrëveshjet, ujditë, nderet, qyfyret e dallaveret. Në Durrës janë më të qetë. “Partizani është jashtë objektivave, pse duhet të luajë fort, për t’i bërë nder rivalëve të përhershëm të Tiranës? Plus kemi edhe avantazhin e diferencës së golave. Fitojmë ne”, mendojnë mes një shëtitje te Vollga e një akullore në bregdet: sezoni i plazhit sapo ka nisur.

Partizani-Teuta luhet në “Selman Stërmasi” ndërsa Tirana-Albpetrol në kompleksin sportiv “Skënder Halili”. Bardheblutë për t’u shpallur kampionë duhet të fitojnë me shumë gola diferencë e të shpresojnë në një ndalesë të durrsakëve në ndeshjen që luhet në orar paralel. Tirana mbyll shpejt e shpejt praktikën e saj ndaj Albepetrolit. 5-1 dhe pak histori në fushë. Shënojnë Prenga, Dede, Fortuzi (dy herë) dhe Malko. Patosarakët e kanë të sigurtë qëndrimin në kategorinë e më të mirëve dhe në vizitën e tyre në Tiranë nuk është se bëjnë atë rezistencën efikase që përdoret për situata të jashtëzakonshme.

Tifozët e Tiranës thërrasin “Partizani, Partizani”

Në ndeshjen tjetër po bëhet nami. Mijëra durrsakë kanë mbërritur në “Selman Stërmasi” me shpresën për të festuar fitoren e titullit. Përballja është e ashpër dhe ndërpritet disa herë. Ka tension në fushë – Partizani luan fort – por edhe në tribuna. Tifozët e Teutës në radio (atëherë kështu informoheshin futbolldashësit) mësojnë rezultatin e Tiranës. Nëse këtu përfundon 0-0 renditja përfundimtare e kampionatit lexon: 1. Tirana 55 pikë (golavarazhi 52-22) / 2. Teuta 55 pikë (50-21).

Në stadium, të sigurt për fitoren e skuadrës së tyre, shikohet të mbërrijnë me makina edhe tifozë të Tiranës. Ironi e fatit: fillojnë të bëjnë tifozllëk për… Partizanin. Bindshëm! Ndërsa durrsakët të acaruar nisin të gjuajnë me gurë. Po u ikën kampionati nga duart.

Skerdilajd Curri, kavajas, 21 vjeç, 166 cm i gjatë luan sezonin e tij të parë me Partizanin dhe askush nuk e mendonte se atë ditë do të shndërrohej në personazhin kryesor të dramës-titull. Minutat e fundit të lojës shikojnë një Teutë të hedhur e gjitha përpara në kërkim të golit të shumëdëshiruar. Në shtesë shtyhet përpara edhe portieri Xhevahir Kapllani. Këtu ndodh “gjëma”: në një sulm të durrsakëve, Curri merr topin në zonën e rreptësisë së Partizanit dhe niset i vetëm në drejtim të sulmit. I lodhur, nuk e kalon vijën e mesit të fushës, por me forcë e lëshon topin drejt portës së boshatisur durrsake. Goli është spektakolar (por i rëndësishëm vetëm për statistikë) për Partizanin, vendimtar për Tiranën dhe fatal për Teutën. Tirana shpallet kampione e Shqipërisë për të 16-n herë.

Hipotezat e tifozëve

Në vitin 1996 Shqipëria endej në një periudhë tranzicioni, tifozët nuk ishin të organizuar si sot dhe rivaliteti Partizani-Tirana jetonte (mesa duket) një lloj “armëpushimi”. President i Tiranës në atë kohë ishte Metush Seferi, që tregtonte në Shqipëri elektroshtëpiake. Sipas tifozëve të Partizanit, lojtarëve të kuq u janë ofruar përveç shumave parash edhe frigoriferë e lavatriçe (për kohën, me vlerë shumë herë më të lartë se tani) për të ndalur Teutën. “Përndryshe nuk «thyenin këmbët» ndaj Durrësit. Tirana atë sezon na kaloi edhe për numrin e titujve të fituar. Ata 16 e ne 15”, thonë ende sot tifozët e kuq e më pas e shkelin gazin: “E nuk duam ta përmendin si nder tifozët e Tiranës. Blenë disa prej lojtarëve.”

Për durrsakët maji i vitit 1996 nuk kujtohet me dëshirë. I besoj! “Çfarë na kujtove. Ajo ditë ka qenë e zezë. Mbi dy orë përpara mbushëm ish-stadiumin «Dinamo». Mijëra durrsakë nëpër shkallë. Nuk e mohoj që edhe gjyqtari na favorizoi, por Partizani gjeti motive shtesë në atë ndeshje.” Një tjetër arsye që shtrojnë tifozët është edhe caktimi i stadiumeve. Ai “Selman Stërmasi”, ashtu si sot edhe atëherë administrohej nga klubi i Tiranës, ju la Partizanit, ndërsa vetë bardheblutë zgjodhën të luanin në kompleksin sportiv “Skënder Halili”. Një bujari e paimagjinueshme në ditët e sotme.

Tirana e atij sezoni kishte në përbërje lojtarë si Blendi Nallbani, Krenar Alimehmeti, Nevil Dede, Saimir Malko, Eldorado Merkoçi, Arben Minga e Indrit Fortuzi dhe drejtohej nga Sulejman Mema.
Teuta, përveç të sipërpërmendurit Kapllani, mbështetej edhe te Ardian Abazi, Artan Vila, Nesti Qendro, Mikel Furxhi, Ilir Alliu, Ardian Dashi, Gentjan Begeja e Enkelejd Dobi. Futbollistë që drejtoheshin nga trajneri Bashkim Koka.
Partizani i Hasan Likës kishte si kapiten Ilir Shulkun të cilin në fushë e ndihmonin edhe Afrim Tole, Alban Tafaj, Arben Milori, Dritan Baholli e Erjon Bogdani.

Sot Kapllani nuk luan më futboll e askush nuk ja këndon korin e Currit. Ky i fundit pas një karriere të kaluar në Gjermani si futbollist, tani drejton një restorant me emrin “Rrush” dhe kërkon të ndërmarrë atë të trajnerit.

Andi KASMI

Leave a Reply