Kur në derbi “shpërthen” trajneri

10891666_730770187019922_1354540929108611448_n Derbi Galatasaray – Fenerbahçe është ndër më te zjarrtit në glob.
Një ngjarje e vecantë e këtij spektakli ka ndodhur në vitin 1996, kur trajneri skocez i Galatasaray, Graemme Souness, pas fitores në finalen e kupës, nguli flamurin verdhekuq në qendër të fushës së stadiumit “Şükrü Saracoğlu”, shtëpi e rivalëve të Fenerbahces…

 

10898157_730777467019194_7176654756787376540_nImagjinoni tërbimin e tifozëve vendas dhe ekstazën e atyre miq. Një ngjarje që nëse je me fat të ndodh të jesh dëshmitar njëherë në jetë. Vite më vonë “pushtimi” i Souness, u përdor si motiv koreografie nga tifozët e Galatasaray, të cilët që prej vitit 1996 i këndojnë Souness me të njëjtin “zell” sic do të bënin ndaj një perëndie…

 

Leave a Reply