Fenomeni Uruguaj: 3.3 milione banore, 2 boterore dhe 15 here fitues i Kupes se Amerikes

10006983_577360139027595_757943126_nPyetjes se nje gazetari se si ka mundesi qe Uruguaj, me vetem 3.395 milione banore prodhon gjithmone nje futboll cilesor, duke qene pretendent per fitimin e trofeve nderkombetare, trajneri i kombetares Oscar Tabarez iu pergjigj:
“Edhe pse ne epoken e lojerave elektronike apo argetimit virtual, nje femije ne Uruguaj kerkon dhurate per Krishtlindje nje top te ri futbolli. Eshte ne kulturen tone futbolli i luajtur…”

11390313_817925741637699_2114508352228233458_nE pashpjegueshme sesi nje vend me nje popullsi kaq te vogel  ka arritur te shpallet dy here kampion bote ne futboll dhe prodhon vazhdimisht lojtare te nivelit te larte.

Uruguaj ne shifra eshte skuadra me e forte ne Ameriken Latine: me 15 Kupa Amerike te fituara le pas dy kombetare qe s’kane nevoje per koment, Argjentinen (14) dhe Brazilin (8).

Kryeqyteti i Uruguaj, Montevideo, eshte i vecante per numrin e ndeshjeve derbi qe perjeton. Nga 16 skuadrat e liges se pare uruguajane, 12 e kane bazen pikerisht ne kete qytet.

Ne foton lart djathtas, Estadio Centenario, me i madhi ne vend, me nje kapacitet prej 76.609 vendesh…

Leave a Reply