Thursday, July 27, 2017
Blog Faqe 3

Dje skuadra e Parma-s siguroi matematikisht ngjitjen nga Serie D (liga e katërt për nga rëndësia në futbollin italian) në Lega Pro, kur duhen edhe 3 javë nga përfundimi i kampionatit. Me 25 fitore, 10 barazime dhe asnjë humbje...

Me ngjitjen e Rangers në Premier League-n skoceze, futbolli lokal por edhe dëshira e tifozëve në mbarë botën do të plotësohet me rikthimin e të shumëpriturit “Old Firm”, derbit të Gllasgout: Celtic-Rangers.   “Old Firm” (ndërmarrja e vjetër) është shumë më...

Javën e kaluar u diplomova në Universitetin shtetëror të Milanos pasi paraqita si temë finale tezën me titull “Kronikat e ndeshjeve derbi për të treguar qytetet” e sot u riktheva të dorëzoja një kopje në zyrën e profesoreshës që...

Siti nostalgjik beyondthelastman.com poston një artikull interesant mbi zhdukjen e skuadrave kampione në turnetë europianë të futbollit. Duke bërë disa kërkime në arkivat e kampionateve të ndryshëm rezulton që në Angli e Skoci (vendet ku u krijuan klubet e...

Sot pasdite luhet “Derbi i armiqve të përjetshëm”, Olympiakos-Panathinaikos, dy klubet më popullorë të Greqisë. Në gadishullin helenik ndeshja e parë e futbollit u luajt në fundin e shekullit XIX mes punëtorëve portualë vendas dhe diplomatëve anglezë. Fillimisht lojë e...

Krijuar në vitin 1901 në lagjen portuale Boca të kryeqyetit të Argjentinës, Buenos Aires, klubi i River Plate që në fillimet e tij ka qëllime ambicioze. Ndërsa rivalët e Boca Juniors (klub i themeluar më 1905) mbeten në zonën...

I lindur në universitetet dhe shkollat publike në jug të Anglisë, futbolli bëhet për herë të parë fenomen i masave në zonat industriale të veriut. Në hapësirën urbane të Merseyside (qarku i qytetit të Liverpool), në Manchester, në Yorkshire...

Klubet shqiptarë nisin të garojnë në kompeticionet europiane që nga sezoni 1962-1963. Ndeshja debutuese është një përballje mes Partizanit dhe skuadrës suedeze Nörrkoping më 12 shtator 1962; 1-1 në Tiranë golin për të kuqtë e realizon Kolec Kraja në...

Mbrëmjen e 7 majit 1986 Helmuth Duckadam u bë heroi kombëtar i Rumanisë. Nga emri mund të ngjajë me një gjeneral apo politikan gjerman, por personazhi ynë me profesion ka qenë portier dhe mbrëmjen në fjalë mbronte katërkëndëshin e...

Një nga skuadrat më popullore në Spanjë e nga fundi i viteve ’90 e deri në ditët e sotme një ndër klubet më prestigjoze në botë, Barcelona nuk përfaqëson vetëm futbollin lokal por të gjithë krenarinë katalanase e cila...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com