Friday, July 21, 2017

Edhe sot paradite dola të blej albumin e figurave “Calciatori Panini” të sezonit 2015-2016. Edhe sot si atëherë, kur në majin e vitit 1998, për herë të parë kisha një album të gjithin për vete: më saktë atë të botërorit...

Sot nis kampionati shqiptar i futbollit dhe unë vendosa që këtë ditë feste (e tillë është për një tifoz) ta nis te pika e shitjes së gazetave më pranë shtëpisë time. Nëse në ditët tona lajmet janë të freskëta dhe...

  Nuk do të harrohet kurrë. Qe hera e parë e Shqipërisë së vogël në një turne shumë të madh. Nuk do të harrohet kurrë. Qe hera e parë që shqiptarët patën mundësinë të krenohen e të bëjnë tifozllëk për kombëtaren...

Nesër më 1 maj Leicester City mund të shpallet kampion i Anglisë. Leicester?! Nëse dikush fjalinë e mësipërme do e shkruante në prag të 1 majit të kaluar bota do t’a merrte për të marrë, por klubi i vogël...

Para erës së facebook-ut, kur ne cunat e rrugicave u ndanim në skuadra me nga dy lojtarë e vendosnim dy tulla që shërbenin si shtylla porte (ndonjëherë vetëm një, si shtyllë tjetër shërbente ajo elektrike që ndonjëri prej nesh...

Tifozë quaj ata të Dinamos që një herë në dy javë shkojnë në Pezë për të parë skuadrën e tyre të zemrës të mundet nga lloj lloj kundërshtari. Tifozë janë ata të Tiranës që nisen për Shijak dhe shijojnë një...

“Futbolli ishte preteksti, mjeti për të njohur më mirë pjesën tjetër të botës…” Në parathënien e librit Guida alla Coppa del Mondo per i tifosi dotati di cervello, shkrimtari amerikan Matt Weiland shpjegonte motivimin e shkrimit të atij vëllimi. Unë...

Shpeshherë ndodh të na thonë që mendja na punon vetëm për futbollin. Ne që “hamë e pimë” këtë sport gjithë ditën veshin na e vrasin jo rrallë fraza të tipit “Na hongre me kët Partizonin tat” apo “Dako ti...

Javën e kaluar u diplomova në Universitetin shtetëror të Milanos pasi paraqita si temë finale tezën me titull “Kronikat e ndeshjeve derbi për të treguar qytetet” e sot u riktheva të dorëzoja një kopje në zyrën e profesoreshës që...

“Dori demi kuq” recitonte një banderolë në “Qemal Stafa” sa herë luante Partizani mes viteve 2003-2006. E vendosur aty nga tifozë të kuq adhurues të Dorian Bylykbashit, “dhjetëshit” të ardhur nga Elbasani. Mes tyre – adhuruesve – edhe unë… Për...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com