Thursday, July 27, 2017

Pas 6 vitesh mungesë, Partizani rikthehej në Kupat e Europës. Sezonin e fundit skuadra e kishte përfunduar në vendin e tretë, nën drejtimin e trajnerëve Shpëtim Duro e më pas italianit Tiziano Gori. Stoli i skuadrës në verë i...

Viti 1996   - Partia Demokratike e Shqipërisë fiton zgjedhjet e përgjithshme të 26 majit duke siguruar 122/140 karrige në parlament. - Më 28 maj dhunohen në mes të Tiranës deputetët Neritan Ceka, Arben Imami, Gramoz Pashko, Blendi Gonxhe, Servet Pëllumbi, Namik...

Kjo është historia e Ljubiša Broćić: serb, trajner futbolli, qytetar i botës. I lindur në Guça më 3 tetor 1911, Broćić, ish-futbollist dhe profesor i edukimit fizik vjen në Tiranë në vitin 1946 në kuadër të marrëdhënieve të mira...

Sot në futbollin botëror “refren” është mrekullia sportive e Leicester që me rezultatet në kampionatin anglez është bërë skuadra e dytë e çdo tifozi të lojës së bukur anembanë globit. Puna, këmbëngulja, forca e dëshirës, vendosmëria që po tregojnë...

Dueli Lazio-Roma, derbi i kryeqytetit të Italisë, është një sfidë që më tepër se trofetë vlen për nderin e tifozerive përkatëse. Një përballje që shpesh herë e tejkalon kufirin e sportivitetit dhe arrin në ekstreme jo fort të këndshme. Në...

Hotel Tirana International – për shqiptarët i njohur si 15 katëshi – për shumë vite gëzoi statusin e ndërtesës më të lartë në kryeqytet. I ndërtuar në vitin 1979 me një arkitekturë të stilit socialist, 15 katëshi shume shpejt u...

Klubet shqiptarë nisin të garojnë në kompeticionet europiane që nga sezoni 1962-1963. Ndeshja debutuese është një përballje mes Partizanit dhe skuadrës suedeze Nörrkoping më 12 shtator 1962; 1-1 në Tiranë golin për të kuqtë e realizon Kolec Kraja në...

Shkodrani Loro Boriçi në vitin 1941 transferohet në Romë, duke ju bashkangjitur të vëllait, Markut, i cili jetonte në kryeqytetin e Italisë. Loro nisi studimet e larta për drejtësi në Universitetin La Sapienza si dhe vijoi të ushqejë pasionin...

Në këto ditë janari, kur aktivitetet futbollistike ende nuk kanë nisur, kryefjalë në media por edhe në bisedat e tifozëve është merkato. Dëgjojmë pambarimisht për bisedime, marrëveshje, firma, afrime, prezantime; fjalë që mesa duket janë të huaja për një...

Shumë prej djemve dhe vajzave që frekuentojnë stadiumet në Shqipëri i ka rënë rasti të dëgjojnë shprehje “folklorike” nga më spektakolaret. Disa prej tyre madje, influencohen aq shumë nga këto “perla” spontane sa nisin e i përdorin edhe në...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com