Friday, July 21, 2017

Derviš Hadžiosmanović, ish-trajneri malazez i Vllaznisë, pjesën më të rëndësishme të karrierës së tij si teknik, e ka jetuar në Shkodër. I afruar në prag të sezonit 2000-01, nga presidenti i atëhershëm Myftar Cela, "Deda" (pseudonim i dhuruar nga populli i...

Klubet shqiptarë nisin të garojnë në kompeticionet europiane që nga sezoni 1962-1963. Ndeshja debutuese është një përballje mes Partizanit dhe skuadrës suedeze Nörrkoping më 12 shtator 1962; 1-1 në Tiranë golin për të kuqtë e realizon Kolec Kraja në...

Tomori i sezonit 1999-2000, nënkampion i Shqipërisë. Një ekip, pjesë e historisë së qytetit të një-mbi-një dritareve. Nën presidencën e Adrian Cobos dhe drejtimin teknik të dyshes Kristaq Mile-Theodhori Arberi, skuadra me në përbërje futbollistët vendas Madrid Muxhaj, Arian Zëre, Aliaj,...

Partizani – Tirana zgjat nga 1 janari deri më 31 dhjetor. Nuk ka ndasi fetare e as politike, por për tifozët kjo përballje nuk njeh pushim. Kulmi arrihet në javën që paraprin ndeshjen. Në ambiente pune, shkolle apo aty...

Ne fushat e sociologjise dhe te antropologjise termi nenkulture i referohet nje grupi personash apo nje segmenti te caktuar te shoqerise, qe vecohet nga nje kulture me e gjere ne te cilen ben pjese, per stil jetese, besim dhe/ose...

Faruk Sejdini, trajneri i një prej Dinamove më të forta të historisë, asaj kampione në sezonin 2001-2002, është bërë personazh i njohur për publikun shqiptar jo vetëm prej aftësive të tij drejtuese në pankinë, por edhe për humorin e...

Shkodrani Loro Boriçi në vitin 1941 transferohet në Romë, duke ju bashkangjitur të vëllait, Markut, i cili jetonte në kryeqytetin e Italisë. Loro nisi studimet e larta për drejtësi në Universitetin La Sapienza si dhe vijoi të ushqejë pasionin...

Në karrierë ka shënuar 1461 gola. Është shpallur kampion bote e Europe me Gjermaninë. Ka fituar 4 kampionate, 3 Kupa Kampionësh e një Interkontinentale me Bayern si dhe ka bërë të tijin një Top të Artë në vitin 1970....

Kjo është historia e Ljubiša Broćić: serb, trajner futbolli, qytetar i botës. I lindur në Guça më 3 tetor 1911, Broćić, ish-futbollist dhe profesor i edukimit fizik vjen në Tiranë në vitin 1946 në kuadër të marrëdhënieve të mira...

Shumë prej djemve dhe vajzave që frekuentojnë stadiumet në Shqipëri i ka rënë rasti të dëgjojnë shprehje “folklorike” nga më spektakolaret. Disa prej tyre madje, influencohen aq shumë nga këto “perla” spontane sa nisin e i përdorin edhe në...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com