Thursday, July 27, 2017

Luajti futboll e jetoi si rock star. U bë krenaria e një kombi falë përdorimit të topit e ëndrra e shumë vajzave (e realizuar për dy fituese të Miss World) falë ngjyrës së syve. Jeta e George Best, gjeniut më...

20 qershor 1976, stadiumi "Marakana", Beograd, Jugosllavi. Çekosllovakia dhe Gjermania Perëndimore diskutojnë edicionin e pestë të Kampionatit Europian të futbollit. 120 minuta lojë mbyllen me rezultatin e barabartë 2-2 dhe për të përcaktuar fituesin nevojitet llotaria dramatike e penalltive. Nga...

Viti futbollistik 1966 mbahet mend për zhvillimin e Kampionatit të VIII Botëror në tokën që lojën e bukur e shpiku dhe më pas e përhapi nëpër glob, atë angleze. Në ishull ai edicion kujtohet e nderohet me nostalgji për...

Historia e veçantë e kësaj jave vjen nga Sllovakia, ku futbolli bën realitet ëndrrën e një të riu që deri diku nuk besonte më në realizimin e saj. 23 vjeçari Ján Krivák, 18 muaj më parë ngiste një kamion,...

Të pyesësh Kastriot Tushën në derën e Teatrit të Operas “ju vetë a jeni artist?” është njëlloj si në hyrje të një stadiumi të rastisësh përballë Maradona-s e t’i thuash “ju vetë keni luajtur ndonjëherë me top?”. Më e...

Sot kalendarët futbollistikë planifikohen në korrik për një sezon që përfundon qershorin tjetër, me festa kombëtare, pushime për eleminatoret e kompeticione brenda dhe jashtë vendit që alternohen e kombinohen me saktësine më të madhe duke respektuar parimet e rastësisë...

Dje skuadra e Parma-s siguroi matematikisht ngjitjen nga Serie D (liga e katërt për nga rëndësia në futbollin italian) në Lega Pro, kur duhen edhe 3 javë nga përfundimi i kampionatit. Me 25 fitore, 10 barazime dhe asnjë humbje...

Me ngjitjen e Rangers në Premier League-n skoceze, futbolli lokal por edhe dëshira e tifozëve në mbarë botën do të plotësohet me rikthimin e të shumëpriturit “Old Firm”, derbit të Gllasgout: Celtic-Rangers.   “Old Firm” (ndërmarrja e vjetër) është shumë më...

Siti nostalgjik beyondthelastman.com poston një artikull interesant mbi zhdukjen e skuadrave kampione në turnetë europianë të futbollit. Duke bërë disa kërkime në arkivat e kampionateve të ndryshëm rezulton që në Angli e Skoci (vendet ku u krijuan klubet e...

Sot pasdite luhet “Derbi i armiqve të përjetshëm”, Olympiakos-Panathinaikos, dy klubet më popullorë të Greqisë. Në gadishullin helenik ndeshja e parë e futbollit u luajt në fundin e shekullit XIX mes punëtorëve portualë vendas dhe diplomatëve anglezë. Fillimisht lojë e...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com