Thursday, July 27, 2017

Patrick Herrmann, mesfushor i Borussia Mönchengladbach, realizon ëndrrën e tifozit të tij të vogël, Nicolas. Ky i fundit, me dëshirën për të intervistuar yllin e skuadrës së tij të zemrës për gazetën e shkollës, kontakton me e-mail zyrën për shtyp...

Viti futbollistik 1966 mbahet mend për zhvillimin e Kampionatit të VIII Botëror në tokën që lojën e bukur e shpiku dhe më pas e përhapi nëpër glob, atë angleze. Në ishull ai edicion kujtohet e nderohet me nostalgji për...

Rio de Janeiro është qyteti i dytë më i madh i Brazilit pas São Paulo-s dhe në mbarë botën është i famshëm për karnavalet e përvitshme, plazhet e bukura të Copacabana-s e Ipanema-s dhe statujën gjigante të Jezusit. Por...

Është i biri i një inxhinieri skocez, ai që konsiderohet si "babai" i futbollit brazilian. I lindur në San Paolo, ku i ati ushtronte profesionin e tij në ndërtimin e hekurudhave, Charles William Miller, pas studimeve të kryera në Angli, kthehet në qytetin...

Një ndeshje e vitit 1896, Millwall-Tottenham, do të hyjë në histori jo vetëm për rezultatin, 6-5, por edhe për ndoshta rastin e parë të ndërrimit të lojtarëve gjatë një loje futbolli. Stan Briggs i Tottenham ndërhyn rëndë ndaj Joe Davis...

Ne minuten e 60' te ndeshjes Santander-Campostela (Segunda B, Spanje) ndodh nje skene kurioze: gjyqtari kryesor detyrohet te braktise fushen pas nje shqetesimi muskulor. Problem eshte gjetja e zevendesusesit, pasi ne kete kategori federata nuk dergon nje gjyqtar te...

5 vëllezër që luajnë një derbi me të njëjtën fanellë. Bëhet fjalë për dinastinë Cevenini. Të lindur në Milano, Aldo, Mario, Luigi (më i talentuari), Cesare dhe Carlo përvec lidhjes familjare i bashkonte dhe pasioni për futbollin. I vecantë derbi Milan-Inter, i...

20 qershor 1976, stadiumi "Marakana", Beograd, Jugosllavi. Çekosllovakia dhe Gjermania Perëndimore diskutojnë edicionin e pestë të Kampionatit Europian të futbollit. 120 minuta lojë mbyllen me rezultatin e barabartë 2-2 dhe për të përcaktuar fituesin nevojitet llotaria dramatike e penalltive. Nga...

Klubi i Boca Juniors është krijuar nga emigrantë italianë në Argjentinë, prej nga rrjedh edhe epiteti LOS XENEIZES (xhenovezët). Por ngjyrat verdheblu i ka marrë nga flamuri i Suedisë për një motiv krejt të vecantë. Një anije suedeze ishte...

"Dhe ne fundin e takimit lojtaret kenduan kore per tifozet e pranishem" Nuk eshte nje gabim shkrimi, ka ndodhur ne Rumani, ne perfundimin e takimit UTA Arad-Bihor Oradea, ku lojtaret vendas jane ngjitur ne tribuna dhe kane shtyre tifozet drejt...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com