Thursday, July 27, 2017

Në karrierë ka shënuar 1461 gola. Është shpallur kampion bote e Europe me Gjermaninë. Ka fituar 4 kampionate, 3 Kupa Kampionësh e një Interkontinentale me Bayern si dhe ka bërë të tijin një Top të Artë në vitin 1970....

Ne fushat e sociologjise dhe te antropologjise termi nenkulture i referohet nje grupi personash apo nje segmenti te caktuar te shoqerise, qe vecohet nga nje kulture me e gjere ne te cilen ben pjese, per stil jetese, besim dhe/ose...

Avanti ragazzi di Buda   Motivet e këngës “Avanti ragazzi di Buda” prej shumë vitesh janë kolona zanore e shumë koreve ultras në stadiumet italiane. Një këngë e ngjashme me këngët partizane shqiptare, për nga muzika apo edhe teksti e që...

Krijuar në vitin 1901 në lagjen portuale Boca të kryeqyetit të Argjentinës, Buenos Aires, klubi i River Plate që në fillimet e tij ka qëllime ambicioze. Ndërsa rivalët e Boca Juniors (klub i themeluar më 1905) mbeten në zonën...

Për derbin e fazës së dytë të sezonit 1977-1978, të përfunduar në barazim 1-1, Commando Ultrà Curva Sud, pjesa më e zjarrtë e tifozerisë së Romës, vendosi të realizojë një koreografi spektakloare. Për të finalizuar idenë e tyre nevojiteshin...

Bacigalupo, Ballarin, Maroso, Grezar, Rigamonti, Castigliano, Menti, Loik, Gabetto, Mazzola, Ossola. Formacioni titullar i skuadrës së njohur botërisht si Il Grande Torino. Më 4 maj 1949, avioni që kthehej pas një ndeshje miqësore në Lisbonë e në të cilin udhëtonte skuadra e...

Kombëtarja hungareze e futbollit bëhet protagoniste e kronikave sportive të nëntorit duke u kualifikuar në Euro 2016. Përfaqësuesja e drejtuar nga trajneri gjerman Bernd Storck kualifikohet për në Europianin e Francës duke mundur dy herë (1-0 dhe 2-1) në...

Mbrëmjen e 7 majit 1986 Helmuth Duckadam u bë heroi kombëtar i Rumanisë. Nga emri mund të ngjajë me një gjeneral apo politikan gjerman, por personazhi ynë me profesion ka qenë portier dhe mbrëmjen në fjalë mbronte katërkëndëshin e...

Me ngjitjen e Rangers në Premier League-n skoceze, futbolli lokal por edhe dëshira e tifozëve në mbarë botën do të plotësohet me rikthimin e të shumëpriturit “Old Firm”, derbit të Gllasgout: Celtic-Rangers.   “Old Firm” (ndërmarrja e vjetër) është shumë më...

Pro Vercelli, një klub provincial, është shpallur plot 7 herë kampion i Italisë. Po aq kampionate të fituara sa Roma, Lazio e Napoli marrë sëbashku. Kjo skuadër e një qyteti të vogël (Vercelli ndodhet midis Milanos e Torinos) përbëhej...
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com